Kayseri Şehir ve Firma Rehberi

KAYSERİ ŞEHİR VE FİRMA REHBERİ - ERCİYES KAYAK MERKEZİ

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

(English: Erciyes Ski Centre), Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede, 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı'nda kurulu kayak tesisidir.

Kayak tesislerinin yüksekliği 1800-3000 m'dir. Pistlerin eğimleri %10 ile %30 arasında değişmektedir. Tesislerde bir adet kabinsiz-oturaklı bir adet de tutacaklı teleferik mevcuttur. Ülkemizin Uludağ ve Kartalkaya'dan sonra üçüncü önemli kayak merkezidir. Bölgenin iklimi karasal iklimdir. Hakim rüzgar güneybatı yönünde eser. Kar kalınlığı 50-100 cm'dir.

Kayak Sezonu

Kayak yapmak için en uygun zaman Aralık - Nisan ayları arasındadır. Kayak sezonu ise, 15 Kasım - 1 Mayıs tarihleri arasındadır.

Erciyes kayak merkezi ülkemizin orta kısımlarında bulunması avantajıyla, hem mesafe, hem de ulaşım olarak kolay olması nedeniyle kayak severlerin birinci tercihi olmaya devam ediyor. Hava alanına 20-25 dakika mesafede olması, şehir merkezine 25 Km mesafede olması, ulaşım sorunu bulunmaması, Erciyes kayak merkezinin cazibesini arttırmaktadır.

Ulaşım:

En yakın havaalanı Kayseri'deki Erkilet Havaalanı'dır. (28 km.) Tesisler, Kayseri şehir merkezine 25 km mesafededir. Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşmak için, Hisarcık kasabası üzerinden Tekir yaylası istikametine doğru yol almak gerekir.

Tesislere kadar olan yol asfalt olup yıl boyunca açık tutulmaya çalışılmaktadır. Kar yağışının taşıt ulaşımını olumsuz etkilediği zamanlarda tesislere zincirsiz çıkmaya çalışan sürücüler Jandarma tarafından geri çevirilmektedir.

Bazı Şehirlere Göre Erciyes'e Mesafeler

Kayseri Mekez 25 km - En Yakın Yerleşim Alanı 11 km.

Hava Alanı 28 km Adana 350 km

İstanbul 750 km Mersin 300 km

Ankara 360 km Antalya 770 km

İzmir 900 km Kapadokya 90 km

Konaklama:

Erciyes Kayak Merkezi'nde şu anda;

Mirada Del Lago Otel,

Mirada Del Monte Otel,

Grand Eras Oteli,

ACE Erciyes Oteli,

Bülent Otel,

Erciyes Üniversitesi Uygulama Oteli,

Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne ait 140 yataklı kayakevi,

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı askeri misafirhane,

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı askeri misafirhane ve ayrıca Hisarcık ve Hacılar kapıda yapımı tamamlanan ve işletmeye açılan birer adet Maxima otelleri mevcuttur.

Kayseri'ye Nasıl Gidilir ?

Karayolu: Kayseri günümüzde Karayollarının önemli bir kavşak noktasındadır. Kuzeybatıda Ankara'dan gelen devlet yolu ile güneyden Adana ve Niğde'den gelen yol, Kayseri şehir merkezinin 15 km. kuzeybatısında Boğazköprü mevkiinde birleşir. Buradan doğuya yönelen yol şehir çıkışında ikiye ayrılır ve yollardan biri Samsun-Sivas, diğeri de Malatya eksenine bağlanır. Bu haliyle Kayseri'den Türkiye"nin her tarafına ulaşım imkanı vardır.

Demiryolu: İstanbul ile Ankara"nın doğu ve güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illere bağlantısı Kayseri üzerinden gerçekleşmektedir. Afyonkarahisar, Konya, Karaman ile güneyde Mersin, Adana'dan gelen demiryolu hattı il merkezinin kuzey batısındaki Boğazköprü istasyonunda Ankara hattına bağlanmaktadır. Havayolu: Şehir merkezine 6 km. uzaklıkta bulunan Erkilet Havaalanından THY, Kayseri-İstanbul-Kayseri olmak üzere yaz ve kış çerçevesinde her gün karşılıklı seferler düzenlenmektedir.

Yemekleri: Pastırma ve Sucuk, Kayseri'nin meşhur mantısı (yağ, tepsi, vs.) mutlaka tadılmalıdır.

Kayseri'ye gelince gezilecek yerler, Kayseri'de yaşam kültürü, Kayseri yemekleri, Kayseri turistlik yerleri, Kayseri'deki konaklama imkanları ve kaplıcalara buradan ulaşabilirsiniz...

Firma Kaydı ile Müşteri Potansiyelinizi Artırın!

image

Firmanızı firma listeleri sayfamıza kayıt yaptırarak müşteri potansiyelinizi artırabilir ve internet'te daha kolay bulunabilirsiniz...

Firma Listeleri Kayırları
Firma Reklam Modelleri

Kayseri Firma Listeleri
Güneşten Elektriğin Adı: Günerji - Güneşten Elektrik ve Aydınlatma Sistemleri